Üniversitemizde öğrenci ve personellerimizin yemek ihtiyaçlarını karşılayabileceği Merkez kampüste bulunan Merkez Yemekhanesi ve Mevlüt Beyribey Konukevi, Turizm Fakültemizin işletmesindeki Parlayan Yıldız Konukevi, Ay Yıldız Spor ve Yaşam Merkezi Restaurantı, Ayrıca Merkezde bulunan Yücebıyıklar Konağı ve Cide ilçemizde Cide Konukevi bulunmaktadır. 

Tesislerimizde öğrenci ve personelimize sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeğinin yanı sıra barınma hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca öğrenciler için yerleşke içerisinde yararlanabilecekleri çok sayıda açık hava ve kapalı mekân muhtelif yiyecek-içecek noktaları da mevcuttur.

Üniversitemiz ve çevresinde Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlar ve pek çok sayıda özel yurt işletmesi ile öğrencilerimize barınma hizmeti sunulmaktadır.

Yurtlarda, öğrencilerimizin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik satış yapan kantinler bulunmaktadır. Odalarda her öğrenciye ait bir adet yatak, bir adet soyunma dolabı, bir adet çalışma masası, bir adet kitaplık bulunmaktadır. Ayrıca odalarda ortak kullanılan mini buzdolabı ve ayakkabılık mevcuttur. Öğrencilerin çamaşırlarını yıkamaları için tam otomatik çamaşır makineleri ve kurutma makineleri ile donatılmış çamaşırhane mevcuttur.

Ortak kullanım alanlarında tam otomatik çamaşır makineleri ve kurutma makineleri ile donatılmış çamaşırhaneler, ankesörlü telefonlar, çalışma salonları, İnternet ve bilgisayar odaları bulunmaktadır.

2547 Sayılı Kanunun 46 ve 47’inci maddeleri gereği bir Eğitim Öğretim Yılında başarılı ve gelir düzeyi düşük yaklaşık 350 öğrenciye yemek bursu verilmektedir.